מקדחות, פטישונים וכל מה שביניהם

מקדחות, פטישונים וכל מה שביניהם

מבין כל כלי העבודה ללא ספק המצאת המקדחה עולה על כולם. כבר מזמן מקדחות שינו את אורח חייהם של בעלי מקצוע, החל מאותה מקדחה ידנים ועד למערכת קדיחה משוכללות שיש כיום. מגוון הפתרונות מאפשר התאמה מושלמת לכל בעל מקצוע ולכל סוג של עבודה. יש מקדחות חשמליות, נטענות, על עמוד, אוטומטיות, חלקן משולבות ביכולת הלימה (רוטטות), חלקן מיועדות לעבודות מאומצות ואינטנסיביות ואחרות לשימוש ביתי. מי המקדחה שמתאימה לנו? זו שאלת השאלות שעליה ננסה לענות כאן במאמר הזה.

ראשית דבר נבין מה היא מקדחה ואילו סוגי מקדחות קיימים

כאמור יש מגוון סוגים של מקדחות אותן ניתן להתאים לסוג העבודה שאנחנו צריכים לבצע. המקדחה מורכבת ממנוע חשמלי מבוסס פחמים או מנוע אלקטרוני, אל רוטור המנוע מחובר פוטר (=בעברית – תפסן), לתוך הפוטר מכניסים את המקדח / איזמל / מברג.  ישנם 3 סוגי פוטרים עיקריים, הראשון הוא פוטר סטנדרטי שאת הנעילה שלו מבצעים על יגדי מפתח משונן, הדגם השני הוא פוטר אוטומטי (SDS) שנעילת האביזרים מתבצעת על ידי נעיצתם בפתח הפוטר, הדגם השלישי הוא פוטר ידני שהנעילה שלו מתבצעת על ידי סיבוב. אל הפוטר ניתן לחבר סוגים שונים של מקדחים, איזמלים ומברגים תלוי בסוג הכלי. יש 5 סוגים עיקריים של מקדחות (כמובן שיש עוד סוגים אך אלו הנפוצות ביותר).

מקדחה חשמלית

הסוג הנפוץ ביותר עוד מימים עברו, המקדחה היא כלי קידוח בלבד המופעל על ידי כבל חשמל. לחיצה על מתג ההפעלה מסובבת את הפוטר והמקדח מבצע קידוח. ניתן לקדוח בחומרים שונים כגון עץ, ברזל, זכוכית, אבן ובטון כאשר חשוב לבחור את המקדח המתאים לסוג החומר שאותו רוצים לקדוח. היתרון הוא זמן עבודה בלתי מוגבל, החיסרון הוא הצורך התמידי בנקודת חשמל פעילה.

מקדחה נטענת

בדומה למקדחה החשמלית מקדחה נטעת מבצעת את אותן פעולות קידוח כאשר ההבדל המשמעותי הוא שאין כבל חשמל שמגביל אותנו בתנועה או בפעולת הקדיחה עצמה. בזכות סוללה נטענת חזקה אין לנו צורך בנקודת חשמל זמינה לצורך ביצוע העבודה. היתרון הוא חופש פעולה ללא תלות בנקודת חשמל וכבלים, החיסרון שאם לא דאגנו לסוללות נוספות לא נוכל להמשיך את העבודה.

מקדחה רוטטת

סוג כלי זה שייך למשפחה של מקדחות יותר מקצועיות, ההבדל המשמעותי בין מקדחה למקדחה רוטטת הוא היכולת של הפוטר לרטוט בזמן הקידוח. זה יתרון עצום כאשר אנו קודחים בחומרים קשים כגון בטון, הרטיטה מתבצעת תוך כדי קידוח והתוצאה היא ניפוץ החצץ והבטון בזמן הקידוח, הדבר דומה למכת איזמל וקידוח אותו זמן.

פטישון

מבין כל הכלים הפטישון הוא ללא ספק אחד הכלים המדהימים והפונקציונליים שקיימים בעולם של מקדחות. תארו לכם כלי שיכול על הכול ללא גבולות, גם קודח, גם רוטט וגם הולם. להבדיל ממקדחה רוטטת לפטישון יש אפשרות לבטל את הסיבוב ולהשאיר רק את ההלימה, כך ניתן לחבר איזמל ולחצוב בבטון ממש כמו בצורה הידנית רק בעוצמה וברציפות. היתרון הוא שיש לכם כלי בעל עוצמה ויכול ביצוע מדהימים, החיסרון זה כלי מקצועי שאינו מיועד לשימוש ביתי ויש לו משקל כבד יחסית.

מקדחה | מברגה

כלי עבודה מצויין שחוסך זמן וסרבול. שילוב בין מקדחה ומברגה, ההבדל בין מקדחה מברגה לבין מקדחה רגילה הוא היכולת לשנות את כיוון הסיבון לימין או שמאל, כך למעשהניתן יהיה לקדוח ומצד שני לחבר מברג ולהבריג ברגים / אומים וכדומה.

בחירת המקדחה / פטישון

חשוב שתגדירו את הייעוד של הכלי, תוכלו לעשות זאת על ידי הגדרת אופי העבודה שלכם. בחירת הכלי הנכון ובמיוחד שמדובר על מקדחות יאפשר לכם לבצע את העבודה / משימה בצורה הטובה והאיכותית ביותר. אם יש לכם ספק לגבי הכלי שיתאים לכם תמיד תוכלו להתייעץ עם מומחים בתחום.

שתפו


שינוי גודל גופנים
ניגודיות