הכל על מברגות אימפקט וקצת יותר

השם הכללי מברגה מבלבל מאוד מהסיבה שלא אחת הוא מיוחס לסוגים שונים של מברגות כאשר בפועל יש הבדלים משמעותיים בין המברגות השונות. על מנת להבין מה היא באמת מברגה אימפקט נסביר בקצרה על כלל סוגי המברגות וההבדלים המשמעותיים ביניהם, סביר להניח שבתום הקריאה תדעו לקרוא לכל כלי בשמו הנכון, והבלבול בין מברגת אימפקט לבין מברכות אחרות יעלם. נאשית נכיר את הסוגים השונים, הם אלו מברגות רגילות, מברגות קודחות ומברגות אימפקט. 3 סוגים אלו למעשה מקבצים לתוכם את סך המברגות הקונבנציונאליות הקיימות היום בשוק.

קצת מידע על כל מברגה

כפי שציינו יש 3 סוגים של כלי עבודה שרבים טועים לקרוא להם בשם הכללי מדי “מברגה” ראשית נבהיר לגבי כל אחד מהם ונבין למה נעדיף לעבודות היום יום להשתמש עם מברגה אימפקט על פני מברגה מקדחה או מברגה רגילה:

מברגה

הכלי הראשון שאפשר להבריג ברגים בקלות ונוחות ללא מאמץ, המברגה שבעבר הייתה מופעלת על ידי חשמל וכיום על ידי סוללה נטענת הביאה לשינוי משמעותי באופן בו עבודות מתבצעות, החל מהנוחות המרבית שבה אין יותר צורך להיות תלוי בכבלי חשמל ועד ליכולת לבצע עבודות הברגה במקומות לא נגישים או שאין אפשרות לאספקת חשמל. על המברגות ניתן להתקין מתאם המאפשר חיבור מקדחים לצורכי קידוח, לרוב היכולת לקדוח מוגבלת לחמרים קלים ולעבודות לא מאומצות מידי.

מברגה / מקדחה

האחות הגדולה של המברגה היא מקדחה עם יכולות הברגה, כלומר ניתן להבריג ברגים. למקדחה זו יש מתג המאפשר את החלפת כיוון הסיבוב, בשל עצם היותה מקדחה הרי שניתן להבריג איתה ברגים הדורשים עוצמה. ולחילופין כאשר קודחים והמקדח נתקע תמיד נוכל לשחרר אותו על ידי הפיכת כיוון הסיבוב. חשוב לציין כי מברגה / מקדחה זו בעלת משקל גבוה יותר מהמברגה והיא פחות מתאימה לביצוע עבודות קטנות.

מברגה אימפקט

כלי עבודה אידיאלי למגוון עצום של עבודות ושימושים, היתרון הבולט של מברגת אימפקט הוא היחס ההפוך בין הגודל הקטן לעומת העוצמה הגדולה שהכלי מפיק. עיקרון הפעולה של מברגת אימפקט מאפשר ביצוע פעולות הברגה וקידוח בצורה יעילה יותר, כאשר נוצרת התנגדות בזמן ההברגה או הקידוח ראש המברגה מסתובב יחד עם מנגנון דפיקה, השילוב של הסיבוב עם הדפיקה מאפשר שחרור או הידוק בעוצמה רבה.

איך בוחרים נכון מברגת אימפקט?

כאמור יש 3 סוגי מברגות עיקריות שכל אחת מהן מתאימה לסוג עבודה אחר. נכון שניתן לבצע משימה אחת עם מברגה אחרת אך אם נדאג לבחור את הכלי שהכי נכון למשימה אנחנו נקבל תוצאות טובות ואיכותיות יותר ובנוסף נשמור על כלי העבודה שלנו לאורך שנים. על מנת לבחור את הכלי המתאים לנו ביותר עלינו בראש ובראשונה להגדיר מה הייעוד שלו, כלומר מה סוג ואופי העבודה שלנו, לרוב מי שמרבה לקדוח או לעבוד בהתקנות יסתפק במברגה / מקדחה ואם עיקר העבודה היא ביצוע התקנות המצריכות הברגת ברגים הרי שמברגה תספיק לביצוע העבודה, אולם0 אם אתם רוצים כלי עבודה רב שימושי בעל יכולת לתת מענה להברגה של ברגים קטנים ועוגני נ'מבו מסיבים ללא ספק יצטרך מברגת אימפקט.

קראו עוד...

חותכים בלי גבולות עם מסור שרשרת

גינה מטופחת אינה רק עניין של מדשאה ופרחים אלא גם גיזום עצים. יש לא מעט סיבות לגזום עצים כאשר הראשונה שבהן היא לאו דווקא העניין האסתטי אלא הבטיחותי דווקא. כאשר עץ גדל בצורה פראית והענפים שלו גלים למימדים גדולים יש סיכון רב שאותם ענפים יכולים ליפול או לגרום נזק לסביבה לדוגמה ענפים הפוגעים בכבלי חשמל או ענפים שנופלים בעת סערה או רוח חזקה, הסיבה השניה היא ללא ספק הרצון לשמור על חזות יפה ואסתטית. על מנת לעשות כן יש כמה דרכים והשימוש עם מסור שרשרת הוא הנפוץ והיעיל ביותר, יש יתרונות רבים למסורי שרשרת והניידות הוא הבולט שבהם. קיימים 3 סוגי הפעלה למסורים הפעלה על ידי דלק, הפעלה על ידי חשמל והפעלה על ידי סוללה. ההבדלים בין סוגי ההפעלה הוא בנוחות השימוש.

קצת על מסורי שרשרת

מסורי שרשרת מיועדים לביצוע עבודות ניסור אינטנסיביות ומאומצות, לרוב עבור ניסור ענפים עבים, גזעים ועצים. מסור שרשרת בנוי ממנוע שעל צירו מותקן גלגל שיניים, אל גוף המסור מחוברת לשון מובילה שעליה נעה השרשרת. השרשרת עם השיניים מקיפה את גלגל השיניים המרכזי ובעת ההפעלה של מסור שרשרת מנוע מסובב את הגלגל שמסובב את השרשרת. שרשרת הניסור דומה לשרשרת חוליות של אופניים ועחלי מורכבים להבי המסור. לפני שבכלל מתקרבים לכלי עבודה בכלל ולמסור שרשרת בפרט חשוב לעבורא הדרכה וחשוב להקפיד על אמצעי בטיחות בעת הניסור כגון כפפות, משקפי מגן.

סוגים שונים של מסורי שרשרת

כאמור יש 3 סוגים עיקריים להפעלת מסורי שרשרת ולכל אחד מהסוגים יש יתרונות וחסרונות. חשוב לבחון את הסוגים השונים ולהגדיר את הייעוד שלכם על מנת שתוכלו לבחור מסור שרשרת מתאים לאופי וסוג הפעילות שאתם מתכננים.

מסור שרשרת ממונע

כלי עבודה זה הוא אחד מהכלים הנפוצים ביותר אצל הגננים וגוזמי העצים, יש יתרונות רבים לשימוש בכלי ממונע והראשון שבהן הוא הניידות והנוחות גישה לכל מקום, יחד עם זאת כלי ממונע ובמיוחד כמו מסור חשמלי מחייב שמירה על אספקת דלק רציפה, מה גם שדלק הוא חומר דליק ומתלקח שמחייב טיפול נכון על מנת למנוע סכנה בעת העבודה.

מסור שרשרת חשמלי

כאשר הגיח לעולם מסור שרשרת חשמלי הוא הפך את מוסכמות העבודה בכלל ואצל הגננים בפרט לא עוד ריחות של דלקים, לא עוד סכנת התלקחות, כח עבודה רציף ללא עצירות שאינו נופל ממסור ממונע. החיסרון הבולט הוא הצורך בכבל חשמל וכבל מאריך על מנת לאפשר את העבודה, זה לא תמיד נוח ולא תמיד יש נגישות לביצוע משימת הניסור ולכן הפתרון החשמלי לא מתאים לכל אחד.

מסור שרשרת נטען

הפתרון היעיל ביותר לגננים ולגוזמי עצים ותחליף מושלם למסור שרשרת ממונע הו מסור המופעל על ידי סוללה נטענת, למעשה כאשר ניתן מענה על מניעת הצורך בכבל חשמל שמפריע למהלך הניסור וסכנת ההתלקחות הוסרה כי אין דלק הפך המסור הנטען לכלי עבודה אידיאלי והמומלץ ביותר. היתרונות רבים על החסרונות והשימוש במסור חשמלי נטען מאפשר נוחות עבודה מירבית ונגישות מלאה לכל מקום בו נדרשת עבודת ניסור.

בחירת מסור שרשרת

חשוב להגדיר היטב את הייעוד ורמת השימוש לפני שאתם בוחרים מסור שרשרת, אם הגדרתם נכון תהנו מכלי עבודה יעיל שישרת אתכם לאורך זמן

קראו עוד...

פטישון נטען, נוחות מקסימלית וחופש פעולה מלא

מבין כל כלי העבודה שיש בארגז הכלים הפטישון ללא ספק הוא אחד מהכלים ההכרחיים יותר. במיוחד מאז שיש פטישון נטען שהפך את השימוש בו לקל ונוח יותר וזה ממש לא משנה אם אתם חובבנים, אוהבי עבודות ביתיות או בעלי מקצוע מיומנים, פטישון נטען הינו הכלי שיעשה עבורכם מגוון רחב של עבודות בקלות, נוחות ומינימום תלות באספקת חשמל, למעשה בזכות היותו כלי נטען שעובד על סוללות אתם כבר לא צריכים לדאוג לכבל מאריך ונקודות חשמל זמינות. היתרון של פטישון על פני מקדחה שניתן לחבר אליו איזמל ולחצוב איתו וכוח הקידוח שלו חזק יותר, משמע שניתן לקדוח בחומרים קשים יותר.

עיקרון הפעולה של פטישון נטען

לאחר שהבנו כי פטישון נטען הוא כלי הכרחי ושימושי שחייב להיות בארגז הכלים שלנו והעדיפות היא לכלי נטען שאינו כובל אותנו לשום דבר ננסה להכיר קצת יותר את הכלי המיוחד הזה – פטישון נטען:

שיטת עבודה

חשמלי או נטען, 2 אפשרויות אלו ישפיעו על נוחות העבודה וכמובן על מחיר הפטישון, חשוב לזכור כי פטישון נטען תמיד יהיה נוח וקל יותר לשימוש ואפשרויות העבודה איתו אינן מוגבלות, כל עוד אתם דואגים לסוללות טעונות.

עוצמה

רבים טועים לחשוב שכלי המופעל על סוללות הוא חלש יותר או בעל יכולות מוגבלות אולם ההיפך הוא הנכון, הטכנולוגיה כיום הביאה את הביצועים של כלי עבודה נטענים כדוגמת פטישון נטען להיות בעלי יכולת ועוצמה שאינה נופלת מכלי המופעל על חשמל

קידוח וקצב הלימה

יש מגוון סוגים של פטישונים הנבדלים ביניהם גם בעוצמת העבודה שלהם, העוצמה באה לידי ביטוי במומנט הפיתול שאחראי על כוח הקידוח וקצב הלימה שאחראי על כוח הדפיקה. מומלץ לוודא ולהתאים את עוצמת הפטישון לאופי השימוש שלכם בו על מנת שתימנעו מהוצאה מיותרת על כלי חזק או חלש מידי.

אביזרים וציוד נלווה

פטישון נטען בדומה לפטישון רגיל מאפשר קידוח וחציבה באותו כלי כאשר האביזר המחובר צריך להיות מיועד לסוג העבודה המתבצעת. יש 3 סוגי חיבורים סטנדרטים שכל אחד מהם מיועד לסוג שונה של איזמלים ומקדחים:

SDS MAX – חיבור בקוטר של 18 מ"מ, בפטישונים המיועדים לעבודות מאומצות וחציבות אינטנסיביות, לביט זה יש 3 מסילות כניסה.

SDS PLUS – פטישון נטען ופטישון חשמלי סטנדרטי לרוב יהיה עם ביט זה שנחשב לנפוץ ביותר בעל חיבור בקוטר של 10 מילימטרים וגם שתי מסילות כניסה.

SDS TOP – פטישונים מקצועיים לביצוע עבודות קידוח וחציבה משולבות יהיו עם ביט זה בעל קוטר 14 מ"מ ושתי מסילות כניסה.

ככה תבחרו פטישון נטען

כאמור פטישון הינו כלי עוצמתי, הרבה מעבר למקדחה, לרוב אנו נבחר לרכוש פטישון נטען כאשר נרצה לשלב בין עבודות קידוח לבין עבודות חציבה. על מנת לבחור את הפטישון המתאים לנו כדי ומומלץ שנגדיר את הייעוד העיקרי, אם אנו בעלי מקצוע שצריכים יותר חציבות מאשר קידוחים או לחילופים חובבנים שאוהבים עבודות ביתיות קטנות, 4 הגורמים שישפיעו על בחירת פטישון נטען הם עוצמת ההלימה, מומנט הפיתול, נוחות העבודה והשליטה על הכלי, מהירות הסיבוב המקסימלית. חשוב להתנסות בכלי, להחזיק ולהפעיל אותו על מנת להרגיש אם הוא נוח לנו או לא.

קראו עוד...

ככה תבחרו מברגה

עולם בעלי המקצוע ושל אלו שאוהבים לבצע משימות תיקון / בניה ביתיות (DIY) השתנה פלאים בזכות המברגה שחסכה מאיתנו את הצורך באספקת חשמל צמודה. הניידות מקלה על ביצוע עבודות מגוונות בכל מקום וכמעט ללא הגבלה. מברגה ללא ספק מאפשרת לנו ליהנות מהיכולת של ביצוע עבודות שונות ללא מאמץ ועם מקסימום נוחות. המברגות ובמיוחד אלו הנטענות חוסכות לנו זמן ומאמץ בעת ביצוע המשימות שלנו, יש סוגי מברגות המאפשרות לנו מעבר להברגת ברגים גם לקדוח ממש כמו במקדחה רגילה. חשוב לדעת כיצד לבחור מברגה נטענת על מנת שהיא תשרת אותנו בצורה טובה שתתאים לאופי העבודה אותה אנו מבצעים. יש סוגים שונים של מברגות, חלקן מותאמות לעבודות מאומצות וחלקן לעבודות קלות יותר, בחירה נכונה ומתאימה תבטיח לנו שהשימוש יהיה יעיל ואיכותי והכלי יחזיק מעמד לאורך זמן רב. אז איך נדע אילו מברגות מתאימות לנו? על כך ועוד בהמשך.

4 כללי אצבע לבחירת מברגה מתאימה

בחירה נכונה של כל כלי עבודה תבטיח שהעבודה תתבצע בצורה אופטימלית, בחירת מברגה מחייבת התאמה מושלמת לאופי העבודה. כך תבחרו את המברגה הנכונה עבורכם:

טכנולוגיה

על מנת להתאים מברגה לצרכים עלינו להגדיר איזו טכנולוגיה מתאימה לנו, כלל המברגות נבדלות אחת מהשניה בעוצמת ההברגה, מומנט הפיתול (מומנט מירבי), מהירות, קלאצ' (מצמד), קוטר מירבי. לרוב בעלי מקצוע יבחרו מברגה בעלת מומנט פיתול גבוה ועם קוטר הברגה של לא פחות מ 10 מ"מ. קלאץ' הינו דרישת סף במיוחד אצל המקצוענים מכיוון שאם המברגה חשה התנגדות בהברגה היא מנתקת את המנוע ומונעת שחיקה או הידוק יתר. לעומת זאת אם אנחנו חובבנים או כאלו שעושים תיקונים ועבודות קלות בבית אין לנו צורך בכלי עבודה עוצמתי מידי כי ייתכן שלעולם לא נמצא את היכולות שלו. המברגות החדשות הן בעלות מנוע אלקטרוני, אלו מנועים חזקים יותר, שקטים יותר ועמידים יותר.

עיצוב

אין הכוונה בנראות של הכלי או הצבע שלו למרות שצבע כתום או ירוק הם צבעים המעידים על עוצמה ? וכוח, הכוונה בעיצוב היא לנוחות השימוש שלנו, האם המשקל מתאים לנו? האם יש פנס שיעזור לנו בהברגות עם ראות לקויה, עד כמה נוח לנו לשנות כיוון סיבוב וכדומה. ככל שיהיה לנו יותר נוח להפעיל מברגה כך השימושיות שלה עולה.

סוללה

כיום מברגה נטענת היא לרוב עם סוללת ליתיום, אלו סוללות חדישות ומתקדמות בעלות קיבול גבוה ויכולת טעינה חלקית, הכוונה היא שאין צורך לעון את הסוללה במלואה על מנת להשתמש בה וגם סוללות אלו לא פורקות את עצמן עם הזמן, היתרון ברור והוא שניתן להשתמש עם מברגה מיד ללא צורך בטעינה מוקדמת.

תוספות

אין כמו מברגה שיכולה לעשות דברים נוספים מעבר ל"רק הברגה" אם בחרתם במברגה ואתם יכולים לחבר אליה פוטר לקידוח או מתאם בוקסות הרי שהגדלתם את יכולות השימוש במברגה בצורה משמעותית. ככל שהפונקציונליות של המברגה עולה כך תנצלו יותר את היכולות שלה.

ועוד קצת מעבר למברגה עצמה

ציוד ואביזרים נלווים שהופכים כמעט כל מברגה למפלצת עוצמתית בארגז הכלים שלכם תלויים בעיקר בסוג ואיכות המברגה עצמה. נכון שלמברגה ניתן לחבר ביטים שונים, מקדחים ומתאמים אולם אם יש לכם מברגה שאין לה מספיק עוצמה או כוח לקדוח אין טעם לאמץ אותה לחינם. מבין האביזרים הנלווים שכדאי לכם להחזיק בארגז הכלים כתוספת למברגה שלכם הם: מתאם בוקסות, פוטר למקדחים עם קוטר מוגדל, מתאם ציר לקידוח והברגה המאפשר קידוח און הברגה בזווית על ידי כיפוף מתאם הביט, מטען מהיר וסוללה נוספת על מנת לאפשר רצף עבודה ללא הפסקה.

קראו עוד...

מולטי טול – מולטי ביצועים בכלי אחד

מאז ומתמיד המאפיין העיקרי של בעלי מקצוע היה "ארגז כלים" אותו ארגז (ולא אחת יותר מארגז אחד) שהכיל את כל כלי העבודה הנדרשים לאותה עבודה, לעיתים אלו ארגים המכילים כלים כגון מברגים, פטישים או פליירים אלו לרוב יהיה כלים המאפשרים ביצוע עבודות ידניות של הברגה, חיתוך וכדומה אולם כלי העבודה החשמליים / אלקטרוניים כגון מברגה, דיסק חיתוך, כלי ליטוש ועוד מגוון כלים המסרבלים ומקשים על בעל המקצוע. תארו לכם שבשביל עבודת גבס יחסית פשוטה צריך להגיע עם מברגה, דיסק חיתוך, מספרי פח, סכין חיתוך, מסור חרב, מקדחה, ועוד כאלו וכאלו כלים שבלעדיהם העבודה לא תתבצע. היום אני רוצה להכיר לכם את הכלים שמאפיל על כולם – מולטיטול או בשמו הנוסף סוניקרפטר זהו כלי רב תכליתי. מולטיטול הוא למעשה רב כלי המאפשר ביצוע מגוון סוגים של עבודות ללא צורך בהחלפת הכלי עצמו אלא רק את הלהבים / ראשים שלו (כדוגמת מברגה מקדחה). היתרון הגדול של מולטיטול הוא שארגז הכלים שלכם מצטמצם בצורה משמעותית ומכיל הרבה פחות כלי עבודה חשמליים, משמעו שאתם חוסכים לעצמכם משקל, בלאי, ריבוי כלים ומרוויחים נוחות, יעילות וכמובן חיסכון בזמן.

איך עובד מולטיטול?

לכל סוג של כלי יש עיקרון עליו הוא עובד, רוב הכלים העיקרון המנחה הוא הסיבוב, כך למשל דיסק חיתוך, מלטשת (אקצנטרית או מלטשת סרט) גם המסור העגול מבצע את פעולת החיתוך על ידי סיבוב המסור. מולטיטול עובד על עיקרון שונה לגמרי המאפשר ביצוע העבודה ביעילות ונוחות רבה יותר מכלים מבוססי סיבוב.

מולטי טול עובד על עיקרון ה"רטיטה". רטט במהירות גבוהה מאפשר ביצוע מגוון פעולות מדויקות כגון קילוף צבע, חיתוך מדויק של לוחות גבס, הגעה למקומות לא נגישים ועוד. יתרון נוסף שיש למולטיטול הוא מגוון הראשים והאלמנטים הניתנים להחלפה המאפשרים ביצוע מגוון גדול של עבודות בצורה מהירה, מדויקת ומקצועית. מעבר להיותו כלי מקצועי שבעלי מקצוע רבים מעדיפים אותו כיום עלפני כלים אחרים, מולטיטול הגיע גם לבתים כלומר לשימוש ביתי שאינו בהכרח שימוש מקצועי. עבודות בית רבות מתאפשרות באופן שאינו נופל מביצוע של בעלי מקצוע מיומנים. עיקרון הרטט מאפשר ביצוע מגוון גדול של פעולות מדוייקות ללא לכלוך, אבק וכל מה שכלים אחרים היו עושים, יתרה מכך נניח שהייתם רוצים להסיר צבע מפינה קשה לגעה, שום כלי למעט עבודה ידנית לא יוכל לעשות זאת אך מולטיטול ללא ספק מבצע את המשימה בצורה הטובה והמקצועית ביותר.

מגוון העבודות לביצוע עם מולטי טול

כאמור מולטיטול הינו כלי רב תכליתי המאפשר לנו לבצע מגוון עבודות ביעילות, במהירות ובדיוק רב. את ביצוע העבודות ניתן ליישם בעזרת מגוון אביזרים אותם ניתן לחבר ולנתק בקלות את ראש המולטיטול. מגוון האביזרים הינו עצום, הבולטים שביניהם כוללים:

מסור עגול – מאפשר ביצוע חיתוכים מדויקים במגוון חומרי גלם כגון עץ, פלסטיק, גבס וכדומה. היתרון הגדול שניתן להגיע לנקודות בעייתיות בזכות הגודל הקטן של הכלי ובזכות רמת הדיוק הגבוה שהכלי מאפשר.

מסור שטוח – המסור דומה ללשונית שטוחה, בזכות העיצוב שלה ניתן להיכנס לכל מקום ולבצע מגוון פעולות כגון ניסור, ליטוש, חיתוך וקילוף.

ראש משולש – בזכות יכולת הרטט של המכשיר ניתן להרכיב עליו ראש משולש המאפשר ליטוש והגעה לפינות קשות. הרטט מניע את קודקודי המשולש וכך ניתן ללטש ללא צורך בהנעת הכלי מצד לצד, באופן זה ניתן ללטף מקומות לא נגישים.

קראו עוד...

הכל על פטישון והרבה מעבר לכך

יש הרבה כלי עבודה ויש הרבה בעלי מקצוע ולכל בעל מקצוע יש את הכלים המתאימים לו. יש חשיבות רבה בבחירת כלי עבודה מתאים על מנת שביצוע העבודה יהיה כראוי. מבין כל כלי העבודה הנפוצים ללא ספק פטישון הוא הנפוץ ביותר. חשוב להבדיל בין פטישון לבין מקדחה רוטטת מכיוון שאולי למראית עין הם נראים אותו דבר אך פטישון ללא ספק יכול לבצע פעולות נוספות מעבר לאלו של המקדחה הרוטטת. על מנת שנבין מי מהכלים מיועד לאיזו עבודה נכיר ראשית את ההבדלים בין פטישון לבין מקדחה רוטטת.

מי הוא פטישון ומי היא מקדחה רוטטת

כפי שציינו יש הבדל משמעותי בין מקדחה רוטטת לבין פטישון, לאחר שנבין ונכיר את ההבדלים נוכל ללמוד למי מיועד כל כלי.

מקדחה רוטטת (דופקת)

ייעוד – עבודות קידוח במקומות קשי גישה, ניתן להחזיק אותה ביד אחת ומאפשרת מגוון עבודות כגון קידוח בעץ, זכוכית, מתכת ובטון. הקידוח בבטון נעשה קשה יותר למקדחה רוטטת ככל שהבטון חזק יותר

גודל – ברוב המקרים המקדחה קטנה באופן משמעותי מפטישון דבר המאפשר שליטה נוחה יותר על הכלי ואף עבודה ביד אחת

משקל – מטבע הגודל הפיזי של מקדחה רוטטת כך גם משקלה שהוא קטן יותר מאשר פטישון.

טכנולוגיה – שיטת הפעולה של מקדחה רוטטת מבוססת על 2 דיסקות מושחלות על ציר הרוטור, לכל דיסקית יש זיזים במרחקים שווים והן פונות אחת מול השניה, כאשר מאפשרים את פעולת הרטט הזיזים יוצרים את הרטט שהוא למעשה הדפיקה שהמקדח נותן לבטון בזמן הקידוח. יש מקדחות המופעלות על ידי כבל חשמלי ואחרות על ידי סוללה נטענת, לרוב השימוש במקדחה עם סוללה נטענת נוח יותר ומאפשר גישה קלה למקומות קשים ללא תלות באספקת חשמל.

פטישון

ייעוד – עבודות קידוח ושבירה מאסיביות של בטון ואבן.

גודל – הגודל הפיזי של הפטישון גדול בהרבה ממקדחה רוטטת, האחיזה בכלי מחייבת אחיזה יציבה ב 2 ידיים וכוח פיזי.

משקל – על מנת לייצר את הכח הנדרש לביצוע ההלימה יש לפטישון משקל כבד למדי בהשוואה למקדחה רוטטת.

טכנולוגיה – שיטת הפעולה של הפטישון היא בדומה למנוע חשמלי על ידי הנעת בוכנה בתוך צילינדר, הבוכנה מונעת בכח של אוויר דחוס, תנועת הבוכנה מאפשרת קידוח או חציבה בעזרת איזמל. יש פטישונים המופעלים על ידי חשמל ואחרים מופעלים על ידי סוללה נטענת, היתרון הגדול הוא הנוחות המרבית בזמן העבודה הכאשר אין כבלי חשמל המפריעים לרצף העבודה.

איך נדע איזה כלי מתאים לנו?

כפי שציינו יש הבדלים בין פטישון לבין מקדחה רוטטת וחשוב לדעת איזה מביןו הכלים טוב לנו יותר ומתאים לנו יותר לצורך ביצוע העבודה. על מנת לבחור נכון כדאי שנגדיר מראש מה הייעוד ומה המטרה של העבודה אותה אנו רוצים לבצע, באופן זה הבחירה שלנו תהיה קלה יותר.  אם אנו מתכוונים לבצע עבודות נקודתיות הכוללות יותר קידוח ופחות חציבה מן הסתם שהמקדחה תהיה זו שתתאים לנו יותר אולם אם הייעוד שלנו הוא חציבה ושבירת בטון, פעולה מחייבת כלי עבודה מסיבי ועוצמתי הרי שבחירת פטישון היא הנכונה ביותר עבור ביצוע העבודה.

קראו עוד...

קונים מברגה? 5 דברים שאתם חייבים לדעת!

מברגות הפכו להיות אחד מכלי העבודה הנפוצים ביותר, אין כמעט בעל מקצוע שאינו משתמש במברגה כזו או אחרת. השימושים מגוונים ובאים לידי ביטוי במגזר המקצועי והפרטי כאחד למעשה יש מגוון גדול של מברגות שחלקן משלבות יכולת קדיחה, הלימה לצורך הברגה עוצמתית או פתיחת ברגים / אומים כדוגמת מברגות אימפקט וחלקן מאפשרות שילוב של 2 כלים בכלי אחד כגון המברגות – מקדחות בעלי הראש המתהפך. היתרון הבולט של שימוש במברגות ברור והוא הנוחות בשימוש ללא כבלי חשמל, עצם העובדה שיש לכלי סוללה נטענת זה כבר יתרון גדול שבעזרתו נוכל לבצע את העבודות שלנו בכל מקום, בכל זמן ללא תלות במקור חשמל. המשך…

קראו עוד...

מקדחות, פטישונים וכל מה שביניהם

מבין כל כלי העבודה ללא ספק המצאת המקדחה עולה על כולם. כבר מזמן מקדחות שינו את אורח חייהם של בעלי מקצוע, החל מאותה מקדחה ידנים ועד למערכת קדיחה משוכללות שיש כיום. מגוון הפתרונות מאפשר התאמה מושלמת לכל בעל מקצוע ולכל סוג של עבודה. יש מקדחות חשמליות, נטענות, על עמוד, אוטומטיות, חלקן משולבות ביכולת הלימה (רוטטות), חלקן מיועדות לעבודות מאומצות ואינטנסיביות ואחרות לשימוש ביתי. מי המקדחה שמתאימה לנו? זו שאלת השאלות שעליה ננסה לענות כאן במאמר הזה.

המשך…

קראו עוד...

סט כלי עבודה שכל חובבן ומקצוען חייבים

אוהבים לעשות עבודות קטנות בבית?, יש לכם תחביב שבו אתם יוצרים דברים? או שאתם טובים עם הידיים בכל דבר? לא משנה מה היכולת שלכם ועד כמה רמת המקצועיות שלכם גבוהה שיש לכם סט כלי עבודה אתם ללא ספק תבצעו את המשימה בצורה טובה ואיכותית יותר. סט כלי עבודה לרוב כולל מספר כלי בסיס שאיתם ניתן לבצע משימות רבות, לרוב אם אתם מייעדים את סט כלי העבודה לעבודה ביתית סביר להניח כי היקף הכלים יהיה כזה שייתן לכם מענה על הצרכים היומיומיים שלכם. ריכזנו עבורכם רשימה של כלים המומלצים שיכללו אצלכם בארגז או סט כלי עבודה.

הלכים שאי אפשר בלעדיהם

כאמור סט כלי עבודה מאפר לכם לבצע מגוון עבודות בבית, יש כלי עבודה מקצועיים ויש כלי עבודה המוגדרים כביתיים, אם אתם בעלי 2 ידיים ימניות ואוהבים את העבודות הביתיות האלו כדאי שתכירו חלק מהכלים הנכללים עם סט כלי עבודה המתחלקים לכמה קבוצות:

כלי עבודה ידניים בסיסיים

אלו כלים שממש אבל ממש אי אפשר בלעדיהם, בקבוצה הזו נכללים כמובן הפטיש, המברג, הפלייר, סכין יפני (סכין חיתוך), מטר (סרט מדידה) וסולם. סט כלי עבודה זה הוא בסיסי למדי וכולל כלי עבודה ידניים, איתם ניתן לבצע משימות רבות אולם יש משימות המחייבות אותנו שימוש בכלי עבודה חשמליים / נטענים.

סט כלי עבודה חשמליים / נטענים

כאמור לט\א כל דבר ניתן לבצע על ידי כלי עבודה ידניים ואנו צריכים לרתום את כוחות החשמל והאלקטרוניקה על מנת לבצע משימות קשות יותר הדורשות יותר עוצמה וכוח, כאן נכנסים  אל סט כלי עבודה המקדחה והמברגה, המקדחה משמשת לביצוע קידוחים וחורים בקירות והמברגה משמשת לביצוע הברגות של ברגים. בפועל המברגה והמקדחה הם כלים בסיסיים יסודיים החייבים להימצא בכל סט כלי עבודה, לולי הם פעולות רבות יהיו קשות ליישום וביצוע.

ציוד וכלי עבודה משלימים עבור סט כלי עבודה שלכם

מעבר לכלי העבודה עצמם יש אביזרים וכלי עבודה נוספים שיקלו עליכם בביצוע המשימות ועבודות השונות ביניהם נוכל למצא את הפלס שמשמש להתקנות מאוזנות, את כפפות המגן שישמרו לנו על הידיים ואת משקפי המגן שימנעו מחלקיקים להיכנס לנו לעיניים. חשוב לחבוש ציוד מגן בעת ביצוע העבודות על מנת שלא ניפצע.

 

בחירת סט כלי עבודה

רגע לפני שאתם יוצאים לרכות סט כלי עבודה כדאי מאוד שתעצרו ותגדירו בדיוק מה אתם צריכים, הגדירו את הייעוד של הכלים ואת רמת השימוש בהם, אין טעם לרכוש כלים מקצועיים כאשר השימוש בהם בתדירות נמוכה מאוד עד בכלל, יחד עם זאת אסור לרכוש סט כלי עבודה ירוד מכיוון כלים לא איכותיים יגרמו לכם יותר נזק מאשר תועלת. לרוב בחבורת מקצועיות המובילות בתחום כלי העבודה יהיו 2 סדרות של כלים כאשר סדרת כלים אחת תפנה לבעלי המקצוע מנוסים ואילו הקבוצה השנייה תפנה אל בעלי המקצוע הביתיים או אלו שהשימוש בכלי עבודה הוא בגדר תחביב. בכל מקרה חשוב תמיד להיות בתשומת לב מלאה בעת שימוש בכלי עבודה חשמליים או נטענים על מנת שלא להיפצע.                                                           

קראו עוד...

משחזת, כלי עוצמתי ושימושי כאחד

מבין כל כלי העבודה החשמליים ללא ספק משחזת היא הכלי העוצמתי והשימושי ביותר אצל מרבית בעלי המקצוע. יש שיקראו לה "משחזת זווית, אחרים פשוק יכנו את הכלי "דיסק", לא משנה מה הכינוי של המשחזת כי מגוון השימושים השונים האפשריים במשחזות מאפשר בעצם לבצע כל עבודה קטנה כגדולה על מגוון גדול של חומרים כגון בטון, ברזל, עץ, פלסטיק ועוד.מבין העבודות הניתנות לביצוע על ידי משחזת נכללים חיתוך, ליטוש, שיוף, קרצוף, ניקוי ועוד. יש 2 סוגי גדלים של משחזות הנפוצות בקרב בעלי המקצוע, משחזת קומפקטית ומשחזת דגולה, לכל אחת מהן יש תחומי שימוש משלה.

סוגים שונים של משחזת להתאמה מושלמת

כאמור יש כמה סוגים של משחזות כאשר ההבדל בינהם בא לידי ביטוי בכמה דברים:

גודל – הבדל זה בא לידי ביטוי בקוטר הדיסק אותו ניתן לחבר, ישנה התאמה ל 2 מידות מקסימליות עד 4.5 אינטש ועד 9 אינטש, משחזת בה ניתן להתקין דיסק של 6" או של 4.5" נקראת קומפקטית או קטנה, ואילו בכלי בו ניתן להתקין דיסק של 7" או 9" נקראת משחזת גדולה, או משחזת כבדה. לכל אחת מהן יש את הייעוד שלה. לרוב בעלי מקצוע הצריכים כלי נוח לאחיזה ביד אחת עם יכולת התאמה לסוגי עבודות שונות בקלות. לעומת זאת משחזת גדולה מיועדת לעבודות מאסיביות ומאומצות המתמשכות לאורך זמן ודורשות רציפות עבודה.

ניידות – משחזות הקומפקטיות מאפשרות לנו לבצע מגוון גדול מאוד של עבודות על כן יש  דרכים להפעיל אותם, הראשונה היא על ידי כבל חשמל אלו המשחזות המוכרות והסטנדרטיות יותר, ולעומתן יש את המשחזות המופעלות על ידי סוללה נטענת (בדומה למברגה), היתרון של הפעלה על ידי סוללה גדול מאוד מכיוון שכך ניתן לבצע את העבודה בניידות גדולה יותר ללא צורך ותלות באספקת חשמל או כבלים מאריכים שמפריעים לביצוע.

ככה תבחרו משחזת שמתאימה לכם

כאשר אתם עומדים לרכוש משחזת חדשה כדאי שתשימו לב לכמה פרטים, אלו יעזרו לכם לבחור נכון, בחירה נכונה תאפשר לכם לנצל את מלוא הפוטנציאל של הכלי.

טכנולוגיה – הטכנולוגיה משפיעה על הכלי ואופן הפעלתו, אם אתם עתידים להשתמש בכלי רוב הזמן בתוך מפעל או אולם עבודה סביר להניח כי תבחרו במשחזת חשמלית מכיוון שתמיד תהיה לכם אספקה רציפה של מתח, לעומת זאת אם אתם עתידים לעבוד בחוץ באתרי בניה או מקומות בהם יש קושי לקבל אספקת חשמל סביר להניח כי תבחרו במשחזת המופעלת על ידי סוללה נטענת, כך לא תהיו תלויים במקור מתח.

עיצוב – תמיד חשוב לבחור כלי כבודה שתוכלו להשתמש בו בנוחות, ככל שהכלי ארגונומי יותר ומותאם יותר לסוג הפעילות שלכם כך תוכלו להשתמש בו בנוחות ובבטיחות, אם בחרתם כלי גדול מידי או שאינו נוח לאחיזה סביר להניח כי כל עבודה איתו תהפוך למשימה מורכבת ובעייתית.

אביזרים – חשוב להצטייד באביזרים שיתאימו לאופי העבודה שלכם, לדוגמה סוגים שונים של דיסקים בין אם אלו מיועדים לחיתוך או לליטוש, ואם זו משחזת נטענת דאגו להצטייד עם סוללות נוספות ומטען מהיר על מנת שתוכלו לעבוד בצורה רציפה ללא הפסקות.

קראו עוד...
שינוי גודל גופנים
ניגודיות