כל מה שרציתם לדעת על מסורים ועוד

כל מה שרציתם לדעת על מסורים ועוד

מבין כל כלי העבודה השונים ללא ספק המסור הוא זה שיצא את השינוי הגדול. אם בימי קדם חיתוך עץ נעשה על ידי הלמות גרזן או אבן הרי שהמסור יצר את ההבדל באופי ושיטת העבודה. העולם ללא ספק נראה אחרת מאז, החל מהמסור הידני ועד למסורים חשמליים למיניהם. כיום אנו יכולים לבחור את סוג המסור בהתאם לצורך שלנו ומבין המסורים השונים אנו יכולים למצא את המסורים האנכיים (ג'יגסאו), מסורי חרב, מסורים עגולים ומסורי יד חשמליים. לכל אחת מהקבוצות יש אופן שימוש שונה, להבים ייעודיים וזאת על מנת שתוכלו להתאים בדיוק את המסור הנכון לצורך שלכם. קיראו בהמשך על המסורים השונים, אופי פעולתם והייעוד של כל אחד מהם.

סוגי המסורים

כאמור יש מגוון סוגים של מסורים אותם אנו מייעדים לסוגי עבודה שונים מכיוון שיש מגוון מקצועות המחייבות כלי עבודה שונים הרי שההתאמה הנכונה של כלי העבודה תאפשר ביצוע עבודה איכותית וטובה יותר. לפניכם סוגי המסורים השונים עליהם נסביר ונפרט.

מסור אנכי

אחד מכלי הניסור הנפוצים ביותר, הרבה יקראו למסור הזה "גיקסו" או "ג'קסון". יש מסורים אנכיים הניתנים להפעלה על ידי חשמל ויש אחרים הנטענים על ידי סוללה, עיקרון הפעולה של מסורים אלו הוא הנעת מסורית עלה / מטה במהירות הניתנת לשינוי. סוג החומר המיועד לחיתוך יקבע את סוג המשורית שתותקן במכשיר. מבין החומרים לחיתוך נמצא עץ, ברזל, MDF, פלסטיק ועוד. מגוון השכלולים והתוספות למסורים אנכיים כולל אפשרות להחלפה מהירה של מסוריות, סילוני אוויר לניקוי משטח הניסור אפשרות חיבור לשואב ועוד.

מסור חרב

מבין כל סוגי המסורים מסור חרב הינו אחד ההמצאות המובילות. הפתרון האידיאלי לניסור של מגוון חומרים, החל מצינורות, לוחות גבס, לוחות עץ, פחים ועוד. היתרון הבולט של מסור חרב הוא היכולת להגיע למקומות שכלים אחרים מתקשים להגיע אליהם. ישנם דגמים המופעלים על ידי חשמל ואחרים נטענים על ידי סוללה. למסורי חרב יש משקל כבד יחסית של למעלה מ 3 קילוגרמים, המשקל חייב אחיזה יציבה ב 2 הידיים בזמן ההפעלה, ישנם דגמים קטנים יותר לעבודות קטנות יותר המאפשרים אחיזה ביד אחת אך אלו לרוב יהיו עבודות פחות מדויקות.

מסור עגול

הפתרון האידיאלי לניסור פלטות עץ, גבס, אבן, קרמיקה ופלסטיק. סוג החומר יקבע את הלהב הנדרשת לחיתוך. להב המסור עגולה וניתנת להחלפה, לרוב השימוש הנפוץ הוא לחיתוך פלטות עץ.  גם במסורים עגולים ישנם דגמים המופעלים על ידי חשמל או על ידי סוללה נטענת. היתרון של הדגמים הנטענים הוא שניתן לחתוך פלטות גדולות וחיתוכים ארוכים ללא כבל חשמל שמפריע. מסורים עגולים משמשים לעבודות מסיביות ומאפשרת חיתוך לוחות בעוביים של עד 65 מ"מ. משקל המסור יכול להגיע גם ל 5 ק"ג.

מסור ידני חשמלי

בדומה למסור העגול גם מסורים ידניים חשמליים מאפשרים חיתוך במגוון חומרים כגון עץ, פלסטיק, אלומיניום, מתכת ובטון. להבדיל מהמסורים העגולים המשקל של סדרת מסורי יד קל יותר על מנת לאפשר עבודה ביד אחת, גם העיצוב של של ידית האחיזה בצורה ארגונומית מאפשרת עבודה יציבה ביד אחת.

איך נבחר את המסור שמתאים לנו?

בחירת הכלי הנכון לעבודה הנדרשת תאפשר לכם את ביצוע העבודה על הצד הטוב ביותר. על מנת שתבחרו נכון כדאי שתגדירו את סוג העבודה שאתם עומדים לבצע, תמיד כדאי לבחור את הכלי המדויק לעבודה ולא להתפשר על אילתורים ופתרונות לא מקצועיים, הסיבה היא שעם כלי מקצועי ומתאים הביצוע טוב יותר ועם פתרונות חלופיים הביצוע יהיה לקוי ואף אתם עלולים להיפגע.

שתפו


שינוי גודל גופנים
ניגודיות