כל מה שרציתם לדעת על מלטשות ועוד

כל מה שרציתם לדעת על מלטשות ועוד

בימי קדם עוד בתקופת האבן האדם היה מחליק ומלטש את ענפי העץ על מנת לשפר את האחיזה בהם, לימים היו מלטשים את האבן ששימשה כחוד החנית לציד. כיום השימוש עם מלטשות מביא את הליטוש לרמות החלקה גבוהות ואנו יכולים למצא מלטשות בענף התעשייה והמגזר הביתי. יש מגוון סוגים של מלטשות כאשר כל סוג מתאים לאופי עבודה שונה ולכל סוג עבודה מתאימים נייר לטש. יש הבדלים בין הכלים המקצועיים לבין הכלים הביתיים כאשר  איכות כלי העבודה כיום מאפשרות למשתמש הביתי לקבל תוצאה מושלמת שאינה נופלת מהכלים התעשייתיים. מגוון החומרים הניתנים לליטוש גדול מאוד וניתן לבצע את המשימה על ידי שימוש בנייר / בד לטש מתאים.

2 הקבוצות העיקריות של כלי הליטוש הן מלטשות אקסצנטריות ולטשות הזווית. כמובן שביניהם יש תת קטגוריות המכילות את המולטי טול, מלטשות סרט, מלטשות ציר (כדוגמת דרמל) ועוד. נרחיב בהמשך על 2 הקטגוריות הראשיות.

יש מגוון גדול של מלטשות

כאמור מלטשות משמשות אותנו לביצוע ליטוש או חיתוך במגוון תחומים כגון ענף הפחחות, ענף הצבע, ענף הנגרות , ענף המסגרות ועוד. גם בשימוש ביתי אנו יכולים לראות חובבי עבודות שונות DIY כגון עבודות עץ, ברזל ועוד. איכות כלי העבודה מאפשרת קבלת תמורה וביצועים מעולים הן אצל בעלי המקצוע והן בעבודות הביתיות. מבין סוגי המלטשות השונות אנו יכולים למצא את מלטשות הזווית, מלטשות אקצנטריות, מלטשות ציר ומלטשות סרט. כאשר מלטשות זווית ואקצנטריות הן הנפוצות ביותר.

 

מלטשות זווית

כשמה כן היא לטשת בעלת זווית של 90 מעלות. רבים קוראים לה בשמה העממי – "דיסק" או "משחזת" מהסיבה הפשוטה שאת פעולת הליטוש / חיתוך מבצעים על ידי התקנת דיסק, הקטרים הנפוצים הם 4.5 אינצ' ו 9 אינטצ'. יש מגוון סוגים של דיסקים, חלקם מתאימים לחיתוך וחלקם לליטוש, חלקם מיועדים לליטוש ברזל ואחרים לליטוש עץ. יש מגוון סוגים של מלטשות הנבדלות בעוצמה שלהן בגודל ובייעוד, חשוב להקפיד לבחור בסוג המכשיר שמתאים לאופי השימוש והעבודה שלכם. היתרון הגדול של מלטשות זווית הוא היכולת להתאים אותם במהירות למצבי ליטוש / חיתוך אך החיסרון הבולט הוא הגודל שמונה הגעה למקומות קטנים.

 

מלטשות אקצנטריות

סוג זה של מלטשות מאופיין בפעולה המעגלית שלו ורטט קל שנובע מתנועה אליפטית של הציר המרכזי, אך הוא לא מורגש. למלטשות סיבוביות אלו יש יתרון עצום שמאפשר ליטוש במהירויות משתנות, רפידת ליטוש בעלת יכולת היצמדות לניירות ליטוש ייעודיים (סקוטצ') וצורת העיגול של ניירות הלטש מאפשרות הגעה לרמת החלקה גבוהה מאוד. ניתן להחליף את רמת הגירעון על ידי החלפת נייר הלטש בקלות. היתרון הגדול הוא רמת הדיוק ונוחות מירבית בעת הליטוש והחיסרון הבולט הוא הבלאי הגבוהה של ניירות ליטוש, אך לעומת התוצאות זה משתלם.

 

באיזו מלטשת לבחור?  

מילת המפתח היא התאמה!, התאימו את כלי העבודה אל הצרכים שלכם ולא להיפך, אם תקפידו להגדיר את הצרכים שלכם ללא ספק הכלי שתבחרו בו יתאים לסוג העבודות שלכם. אל תבחרו כלי לפי מחיר, צבע או גודל, תבחרו בכלי עבודה לפי השירות שהוא עתיד לתת לכם, ואם יש לכם עוד שאלות, אנחנו כאן בשבילכם.

שתפו


שינוי גודל גופנים
ניגודיות