הכל על פטישון והרבה מעבר לכך

הכל על פטישון והרבה מעבר לכך

יש הרבה כלי עבודה ויש הרבה בעלי מקצוע ולכל בעל מקצוע יש את הכלים המתאימים לו. יש חשיבות רבה בבחירת כלי עבודה מתאים על מנת שביצוע העבודה יהיה כראוי. מבין כל כלי העבודה הנפוצים ללא ספק פטישון הוא הנפוץ ביותר. חשוב להבדיל בין פטישון לבין מקדחה רוטטת מכיוון שאולי למראית עין הם נראים אותו דבר אך פטישון ללא ספק יכול לבצע פעולות נוספות מעבר לאלו של המקדחה הרוטטת. על מנת שנבין מי מהכלים מיועד לאיזו עבודה נכיר ראשית את ההבדלים בין פטישון לבין מקדחה רוטטת.

מי הוא פטישון ומי היא מקדחה רוטטת

כפי שציינו יש הבדל משמעותי בין מקדחה רוטטת לבין פטישון, לאחר שנבין ונכיר את ההבדלים נוכל ללמוד למי מיועד כל כלי.

מקדחה רוטטת (דופקת)

ייעוד – עבודות קידוח במקומות קשי גישה, ניתן להחזיק אותה ביד אחת ומאפשרת מגוון עבודות כגון קידוח בעץ, זכוכית, מתכת ובטון. הקידוח בבטון נעשה קשה יותר למקדחה רוטטת ככל שהבטון חזק יותר

גודל – ברוב המקרים המקדחה קטנה באופן משמעותי מפטישון דבר המאפשר שליטה נוחה יותר על הכלי ואף עבודה ביד אחת

משקל – מטבע הגודל הפיזי של מקדחה רוטטת כך גם משקלה שהוא קטן יותר מאשר פטישון.

טכנולוגיה – שיטת הפעולה של מקדחה רוטטת מבוססת על 2 דיסקות מושחלות על ציר הרוטור, לכל דיסקית יש זיזים במרחקים שווים והן פונות אחת מול השניה, כאשר מאפשרים את פעולת הרטט הזיזים יוצרים את הרטט שהוא למעשה הדפיקה שהמקדח נותן לבטון בזמן הקידוח. יש מקדחות המופעלות על ידי כבל חשמלי ואחרות על ידי סוללה נטענת, לרוב השימוש במקדחה עם סוללה נטענת נוח יותר ומאפשר גישה קלה למקומות קשים ללא תלות באספקת חשמל.

פטישון

ייעוד – עבודות קידוח ושבירה מאסיביות של בטון ואבן.

גודל – הגודל הפיזי של הפטישון גדול בהרבה ממקדחה רוטטת, האחיזה בכלי מחייבת אחיזה יציבה ב 2 ידיים וכוח פיזי.

משקל – על מנת לייצר את הכח הנדרש לביצוע ההלימה יש לפטישון משקל כבד למדי בהשוואה למקדחה רוטטת.

טכנולוגיה – שיטת הפעולה של הפטישון היא בדומה למנוע חשמלי על ידי הנעת בוכנה בתוך צילינדר, הבוכנה מונעת בכח של אוויר דחוס, תנועת הבוכנה מאפשרת קידוח או חציבה בעזרת איזמל. יש פטישונים המופעלים על ידי חשמל ואחרים מופעלים על ידי סוללה נטענת, היתרון הגדול הוא הנוחות המרבית בזמן העבודה הכאשר אין כבלי חשמל המפריעים לרצף העבודה.

איך נדע איזה כלי מתאים לנו?

כפי שציינו יש הבדלים בין פטישון לבין מקדחה רוטטת וחשוב לדעת איזה מביןו הכלים טוב לנו יותר ומתאים לנו יותר לצורך ביצוע העבודה. על מנת לבחור נכון כדאי שנגדיר מראש מה הייעוד ומה המטרה של העבודה אותה אנו רוצים לבצע, באופן זה הבחירה שלנו תהיה קלה יותר.  אם אנו מתכוונים לבצע עבודות נקודתיות הכוללות יותר קידוח ופחות חציבה מן הסתם שהמקדחה תהיה זו שתתאים לנו יותר אולם אם הייעוד שלנו הוא חציבה ושבירת בטון, פעולה מחייבת כלי עבודה מסיבי ועוצמתי הרי שבחירת פטישון היא הנכונה ביותר עבור ביצוע העבודה.

שתפו


שינוי גודל גופנים
ניגודיות